Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Aalborg Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Aalborg Kommune:

2005200920132017
9731693132110801114758


Personlige stemmer i Aalborg Kommune:


2005200920132017
73035677948460189633

Blanke stemmer i Aalborg Kommune:


2005200920132017
1232116822791533


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet41756336844022155886
Radikale Venstre4977311156943543
Konservative7872732153524575
Nye Borgerlige000803
SF82041516640093082
Liberal Alliance014135192531
Dansk Folkeparti4841691799707361
Venstre22597240312935925128
Enhedslisten2519189797297315


Alternativet0002085
Andre partier455086429482449


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik