Med 20 års erfaring som hospitalspræst har Ruth Østergaard Poulsen haft mange dybe samtaler med både døende og deres pårørende. I foredraget "Tør du danse med døden et par timer?" deler hun sine oplevelser og indsigter om de tanker, følelser og eksistentielle overvejelser, der opstår, når livet nærmer sig sin afslutning.
En rejse gennem livets sidste faserForedraget giver deltagerne mulighed for at få et indblik i, hvordan døden kan blive en del af livet, og hvordan man kan finde mening og trøst i de svære samtaler. Ruth Østergaard Poulsen vil guide deltagerne gennem de forskellige aspekter af det at stå over for livets afslutning, og hvordan man kan navigere i de følelser, der følger med.
Praktisk informationDato: Torsdag 23. april 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: Konfirmandstuen ved Ulsted præstegård, Houvej 196, Ulsted, 9370 Hals
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her