Ulsted B leverede en imponerende præstation torsdag aften, da de besejrede Dronninglund IF med 5-1 på hjemmebane. Holdet dominerede boldbesiddelsen og spillede flot sammen, hvilket frustrerede modstanderen.
Træner Kasper Bang var efterfølgende stolt af sit holds præstation og sagde: "En super flot fodboldkamp fra vores side, hvor vi er bedst på bolden, og vi vil det mest."
Ulsted B's succes blev sikret takket være solide indsatser med og uden bold, hvor intregrationen af løb mellem linjerne skabte flere farlige situationer for modstanderne. "Vi er virkelig gode på bolden og finder en masse mellemrum at spille i, og vores løb uden bold er gode. Vi gør hinanden gode i dag," uddyber Kasper.
Marc Vægter stjal rampelyset med tre pragtfulde mål, men det er ikke kun Vægter, der får ros denne aften. "Marc var her, der og alle vegne i dag og laver 3 flotte mål, men jeg vil gerne fremhæve hele holdet for virkelig at spille flot fodbold igen i dag," siger træneren entusiastisk.
Udvikling er dog stadig i fokus hos Ulsted B's træner. "Vi skal bare fortsætte sådan her med at ville have bolden og bruge bolden, og vi vil det mere end de andre hold," udtaler han med en klar forventning om vedvarende engagement på banen.
Fra spillernes perspektiv udtrykte Frederik Kristensen den overbevisning, der gennemsyrede holdet: "Når vi er gode, så er vi virkelig sindssygt gode."
Med denne overbevisende sejr kan Ulsted B se frem til deres næste opgør med en solid portion selvtillid i bagagen.
Næste kamp for Ulsted B er et opgør imod VHG/GS. Det udspiller sig i Ulsted El Arena (Ulsted) d. 20. september klokken 15:30.
Kampens resultat: 5-1 til Ulsted B
Række: Herrer Serie 3 - Efterår 2025, Pulje 25