Før sommeren indledte den populære opskriftsudvikler Mads Niemann og Aalborg Akvavit jagten på smagen af Nordjylland og efterlyste særlige egnsretter, lækre lokale specialiteter og lokale råvarer. Det kom der en lang række bud på – og blandt de mange forslag giver han nu to bud på, hvad der karakteriserer Nordjylland.
Mellem torsdag den 30. december kl. 18:00 og fredag den 31. december kl. 16:10 fandt et indbrud sted i en bolig på Hybenvænget i Hals. En ukendt gerningsmand brød her ind via et vindue, hvorefter man blandt andet stjal otte stole af ukendt mærke.
Nu kan du tage til foredrag med færdselsbetjent Vlado Lentz kendt fra tv-programmet Politijagt.
Der er kun to medlemmer i Hals Kanonlaug, og de to har tænkt sig at skyde nytåret ind med en salutering på Hals Havn fredag klokken 12.00 middag.